SKARBIEC :: w skarbcu znajdziesz, to co najcenniejsze
Forum SKARBIEC Strona Główna
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
ZIOLA (i nie tylko)LECZA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SKARBIEC Strona Główna -> ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie 19:25, 25 Mar 2007
Wawarzyn - laurowiec szlachetny - drzewo występujące w Azji i w Południowej Europie, z rodziny wawrzynowatych Lauraceae.
Drzewo laurowe dostarcza cennej przyprawy znanej pod nazwą liść laurowy, która jest dostępna w sklepach spożywczych i zielarskich.
Liście laurowe są bogate w olejek eteryczny - ok. 2-3%, żywice, flawonoidy, garbniki, gorycze, seskwiterpeny, fitosterol. Olejek laurowy zawiera głównie cyneol (nawet 50%), ponadto eugenol, pinen, mircen, kamfen, sabinen, felandren, limonen, cymol, terpineol, kwas kapronowy, kwas kaprylowy i in.
Olejek posiada właściwości wykrztuśne, silnie odkażające, rozkurczowe, zółciopędne, pobudzające krążenie, moczopędne i przeciwzapalne. Wyciągi z laurowca jak i olejek laurowy niszczy bakterie i grzyby. Zabija także pierwotniaki chorobotwórcze. Preparaty laurowe ogólnie wzmacniają i znoszą stres u człowieka (doustnie). Poprawiają również ukrwienie narządów płciowych, ponadto zwiększają odbiór wrażeń seksualnych, dlatego laurowiec wchodzi w skład niektórych preparatów przeciw niemocy płciowej.
Laurowiec jest też wykorzystywany w kosmetyce jako środek odświeżający, antyseptyczny, pojędrniający skórę i oczyszczający. Podczas naszych testów toniki laurowe wykazywały wpływ przeciwłojotokowy i przeciwtrądzikowy, poprawiały koloryt skóry. Płukanki w odwarach laurowych nadają włosom puszystość i połysk.
2-3 łyżki zmielonych liści laurowych zalewamy wrzącą wodą, odstawiamy na 20 minut, przecedzamy. Napar można pić 2-3 razy dziennie po 100-150 ml jako środek przeciwstresowy, wzmacniający, moczopędny, rozkurczowy, przeciwbólowy, żólciopędny i regulujący metabolizm. Naparem można przemywać skórę i spłukiwać włosy (1-2 łyżki suszu na 1 szklankę wrzącej wody). Dobry jest również wyciąg alkoholowy z liści laurowych: 1 częśc liści zalewamy 3-5 częściami alkoholu, wytrawiamy 1 tydzień, filtrujemy. Preparat można zazywać 1-2 razy dziennie po 5-10 ml i stosować zewnętrznie do wcierania w obolałe stawy i mięsnie, ponadto przy nerwobólach, do przemywania schorzałych miejsc na skórze, a po rozcieńczeniu do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych (1 łyżka nalewki na pól szklanki wody przegotowanej, lekko osolonej).
Powrót do góry
mania
gryzmola
gryzmola


Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 367
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:31, 25 Mar 2007
W akneterapii może być wykorzystana cabula - Allium cepa L., należąca do rodziny liliowatych Liliaceae.
Cebula dzięki właściwościom przeciwzapalnym i fibrynolitycznym pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych i zgrubiałych przebarwień. Można ją łączyć w tym celu z preparatem Tointex i Brevoxyl, ponadto z Acne-Derm.
W tym celu należy wykorzystać sok z cebuli zakonserwowany spirytusem salicylowym (1 część soku cebulowego na 1 częśc spirytusu salicylowego, wymieszać). Plamy i blizny przemywać płynem minimum 2 razy dziennie, po przeschnięciu smarować Acne-Derm, Brevoxyl, Tointex lub 5% roztworem hydrochinonu.
Cebula zawiera glukozynolaty typu olejku czosnkowego: metyloaliinę, propyloaliine, n-propylodisiarczek, kwas propenylosulfenowy (wywołuje łzawienie oczu przy krojeniu lub ucieraniu cebuli), dwusiarczki sulfinylowe (cepaeny), kwas tiosulfinowy i jego estry, tiofeny, propenylocysteinę, dwusiarczek n-propylu.
Wyciągi z cebuli zawierają naturalne inhibitory czynnika aktywującego płytki PAF (Platelet Activating Factor) oraz lipooksygenazy.
Cebula zawiera fitoncydy, czyli substancje antybiotyczne o działaniu przeciwbakteryjnym, witaminę C (ok. 30 mg%), B2 (ok. 50 mg%), cykry (ok. 15%), flawonoidy (kwercetyna, spireozyd).
Cebula posiada szereg właściwości leczniczych: przyśpiesza gojenie ran, odkaża skórę i błony śluzowe, pobudza krążenie krwi, zwiększa ukrwienie układu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwiększa trawienie i wchłanianie składników pokarmowych, aktywuje wzrost i rozwój organizmów. poprawia stan włosów, skóry i paznokci, wykazuje wpływ przeciwmiażdżycowy i przeciwzawałowy. Obniża stężenie glukozy we krwi.
Cebula tarta lub sok z cebuli wymieszany z miodem to znakomity środek na przeziębienie, grypę, anginę, kaszel i inne infekcyjne schorzenia układu oddechowe. jest to naturalny preparat wzmacniający i antybiotyczny, poprawiający krążenie i samopoczucie.
Do leczenia ran, owrzodzeń, blizn, ropni, oparzeń stosowano tartą cebulę lub okłady z soku cebulowego. Cebulę z miodem i proplisem również można wykorzystać do leczenia trudno gojących się ran i ropni. Propolis z sokiem cebulowym i spirytusem salicylowym to znakomity środek przeciwtrądzikowy. Wykazuje też wpływ przeciwłuszczycowy i przeciwzapalny.
Propolis z miodem i sokiem cebulowym to preparat, który warto wykorzystać w leczeniu chorób przeziębieniowych, zakaźnych i schorzeń górnych dróg oddechowych. Polecamy go również zażywać przy trądziku. W tym celu na 15 ml propolisu dajemy 100 ml soku z cebuli i 100 ml miodu, mieszamy, dodajemy 1 łyżkę spirytusu i znów mieszamy. Zażywamy 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mania
gryzmola
gryzmola


Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 367
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:33, 25 Mar 2007
Kolejną ciekawą rośliną przydatną w leczeniu schorzeń skóry jest cząber ogrodowy - Satureja hortensis L. Występuje w Azji, Południowej Europie, w Ameryce Północnej i w Afryce. Do celów spożywczych i leczniczych jest uprawiany (także w Polsce).
Cząber jest do nabycia w sklepach zielarskich i w sklepach spożywczych.
Ziele zawiera flawonoidy, saponiny, glikozydy irydoidowe, fenolokwasy, garbniki, olejek eteryczny - do 2%. Olejek eteryczny jest bogaty w karwakrol (nawet 40%), tymol i cymol (30%), pinen, borneol, kariofilen, terpineol i linalol.
Preparaty doustne przygotowane z cząbru działają odkażająco, rozkurczowo, przeciwpasożytniczo, silnie żółciopędnie i pobudzająco na trawienie. Cząber jest skuteczny w leczeniu infekcji i stanów zapalnych układu oddechowego i narządów płciowych. Preparaty cząbrowe użyte zewnętrznie wykazują działanie przeciwtrądzikowe, przeciwłojotokowe, ściągające, silnie przeciwzapalnie, przeciwabkteryjne, przeciwroztoczowe i odświeżające. Doustne dawki naparu wynoszą 150-200 ml 2-3 razy dzinnie. Zewnętrznie napar można stosować do przemywania skóry trądzikowej. Bardziej wygodna w użyciu jest nalewką cząbrowa, do której łatwo przechodzą składniki czynne cząbru (1 cz. suszu lub świeżego mielonego ziela na 5 części alkoholu).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mania
gryzmola
gryzmola


Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 367
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:34, 25 Mar 2007
W leczeniu uzupełniającym trądziku pospolitego, ropnego i bliznowocowego dobre efekty daje olejek muszkatołowy, np. firmy Etja - buteleczki w kartoniku po 10 ml (ok. 8-9 zł)
Olejek muszkatołowy można dodawać do kapieli odkażających, odprężających, poprawiających krążenie i rozgrzewających. Kąpiele 20-30 minutowe z olejkiem muszkatołowym poprawiają samopoczucie i łagodzą stres.
Zmiany trądzikowe mozna także przemywać spirytusem salicylowym z domieszką olejku muszkatołowego (5 kropli na 50 ml spirytusu salicylowego). Spirytus taki działa silnie antyseptycznie, oczyszczająco i przeciwzaskórnikowo. Likwiduje również plamy. Skuteczny w likwidowaniu plam jest spirytus salicylowy z domieszką olejku muszkatołowego i wody utlenionej: spirytus salicylowy 15 ml, olejek muszkatołowy 3 krople, woda utleniona - 15 ml. Plamy przemywać 3-4 razy dziennie takim płynem. Dobrze oczyszcza pory skórne i poprawia koloryt skóry. Zasusza krostki i grudki trądzikowe.

Od dawna informujemy naszych Czytelników o konieczności zachowania ostrożności przy stosowaniu kortykosteroidów w leczeniu chorób skóry.
Maści kortykosteroidowe (np. Locoid, Lorinden, Hydrokortyzon, Prednizolon, Triamcynolon, deksametazon, betametazon, mometazon) stosowane porzez dłuższy czas na skórę wywołują szereg działań ubocznych i szkodliwych następstw.
Do najczęściej występujących skutków niepożądanych stosowania kortykosteroidów należą:
- osłabienie układu odpornościowego skóry i nadkażenia skóry drobnoustrojami chorobotwórczymi
- ścieńczenie skóry i zanik naskórka
- teleangiektazje (rozszerzenie naczyń krwionośnych, ścieńczenie i przesączalność ścian naczyń krwionośnych, zwyrodnienie naczyń krwionośnych, plamice naczyniowe, rumień i przekrwienie skóry)
- trądzik sterydowy bardzo trudny do wyleczenia
- dermatoza okołoustna - Dermatitis perioralis
- trwałe przebarwienia lub odbarwienia skóry


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SKARBIEC Strona Główna -> ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Template Boogie by Soso
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin